The Highcrest Academy

Key Staff

Staff List - February 2020

Senior Leadership Team

Name Role

Mr G Burke

Principal

Mrs G Weldon

Senior Vice Principal

Mr N Stocking

Vice Principal (Curriculum)

Mr P Shaw

Assistant Headteacher (Behaviour & Attitudes)

Mrs C To Assistant Headteacher (Personal Development & Wellbeing)
Mr J Clarke Assistant Headteacher (Teaching & Learning)
Mr D Mizera Assistant Headteacher (Training, EAL & Pupil Premium)

Mr N Walker

Business Manager

TEACHERS

Name Role
Mr B Assuon Maths Teacher/Head of Austen
Mr H Ayub Humanities Teacher
Ms C Barker Humanities Teacher

Mr A Best

Technology Teacher

Ms S Blay MFL Teacher
Ms D Boente Science Teacher
Mr D Brownridge Humanities Teacher/Head of Wordsworth
Miss H Budd Maths Teacher
Mrs E Byard-Jones 2nd in English/Head of Nightingale

Miss J Catterall

Head of Dept (English)

Miss C Coutain Technology Teacher
Mr A Croci Maths Teacher
Ms A Cullen Humanities Teacher

Mr N Dale

Maths Teacher

Miss I Dekakra-Bellili

Maths Teacher

Miss H Febery

Technology Teacher/HoL Year 10

Ms M Garcia Garcia MFL Teacher
Mrs H Garner Art Teacher
Mr B Geddes PE Teacher

Ms W Gill

Humanities Teacher

Mr D Goodge

Drama Teacher/HoL Year 9
Mrs M Harris Head of Dept (Science)
Mrs M Herrington Child Dev/H & S Care Teacher/HoL Year 11

Mrs C Hillary

Psychology Teacher/Asst Head of Sixth Form

Mrs P Holt Computer Science Teacher
Mr T Ivan Business Teacher (Trainee)
Mrs A Johnson Head of Dept (MFL)
Mr A Jones Music Teacher

Miss A Jordan

Head of Dept (Humanities)

Miss S Leonard

Science Teacher

Mr W Mahmood

2nd in Science

Miss A McKellican

Head of Dept (PE)

Mr A Merrick

Head of Dept (Maths)

Mr T Mharah Business Teacher
Miss R Mulryan Science Teacher/Eco Ambassador/Head of DaVinci
Mr K Nawaz Science Teacher
Miss E Newberry PE Teacher/Head of Einstein
Mr P Newmark English Teacher
Mrs S Norville Head of Dept (Art)
Miss S O'Brien Science Teacher
Mrs J Osborne Business Teacher
Miss C Payne History Teacher
Ms J Pike Science Teacher
Mr A Pirie Humanities Teacher

Mr R Platten

2nd in Business & Computer Science

Miss A Richardson English Teacher/HoL Year 7
Mr G Roberts Business & PE Teacher/Head of Sixth Form
Miss C Shanahan Maths Teacher/Young Enterprise/Head of Curie

Miss F Silva

Maths Teacher

Mr D Styles

Head of Dept (Technology)/Learning Leader

Mr M Tate Head of Dept (EAL)/English Teacher
Miss A Tanvir English Teacher

Mrs T Toohey-Knowles

Head of Dept (Performing Arts)/Head of Houses

Mr I Walbank Head of Dept (Business & Computer Science)
Mrs J Weston Business Teacher

Mr T Wise

Subject Head of History

Miss K Wright Food Technology Teacher

HIGHER LEVEL TEACHING ASSISTANTS

Name Role
Mr J Carmichael HLTA

Ms L Evans

(Maternity Leave)

HLTA

SENCo/TEACHING ASSISTANTS

Name Role

Mrs M Berry

Learning Support Assistant

Mrs S Charlesworth SENCO
Mrs G Cheyney Learning Support Assistant
Miss F Clarke Learning Support Assistant
Mr M Edwards Learning Support Assistant
Ms K Moss Learning Support Assistant

Mrs H Nathekar

EAL Teaching Assistant

Ms K Palaparthi Learning Support Assistant

Mrs H Vaddiraju

Learning Support Assistant

Miss A Watson Learning Support Assistant

YEAR MANAGERS

Name Role
Miss L Garland Head of Learning (Year 8)
Miss M Noble Year Manager (Years 10/11)
Miss C Wells Year Manager (Year 7)
Mrs N Wyse Year Manager (Year 9)

INCLUSION SUPPORT CENTRE STAFF

Name Role
Mrs J Folkard CP Officer/Mental Health Co-ordinator
Miss S Mills Inclusion Assistant

Ms V Sutton

Isolated Support Facilitator

COVER SUPERVISORS

Name Role

Miss K Casali

Cover Supervisor

Mr D Conomos

Cover Supervisor

Ms R Elliott Cover Supervisor
Ms E Luterek Cover Supervisor
Mrs M Overman Cover Supervisor

SUPPORT TEAM

Name Role
Mrs S Ali Reception/Administrator
Mrs K Bellar Matron
Mrs C Bridges Finance Accountant
Mrs S Cox Library Assistant
Mr R Evans Learning Resource Manager/Careers

Mrs J Haddow

Finance Officer

Mrs L Halstead

Reprographics/Lunchtime Supervisor

Mrs C Hardaker

Communication & Admin Officer

Mrs E Heywood Assistant Business Manager

Mrs S Holmes

Lettings Officer & Course Bookings

Mrs J Hunt Attendance Officer

Mrs L Jubainville

Library Assistant

Miss L Newsholme

Secretary

Mrs S Owen Examinations Assistant

Mrs A Papworth

PA to SLT/Office Manager

Mrs J Sparrowhawk Data Manager
Mrs S Stokes Reception/Administrator

Mrs T Webb

Exams Officer

SITE TEAM

Name Role
Mr T Dean Caretaker
Mr J Miller Evening Lettings Caretaker

Mr P Philips

Caretaker

Mr J Snook

Residential Caretaker

TECHNICIANS

Name Role
Ms N Carter DT Technician

Ms A Clark

Reprographics Technician

Mr A Dodd

Engineering Technician

Mrs D Hill

Food Technology Technician

Mr A Jones IT Technician
Mrs M Raveendra Science Technician
Mrs A Rayet Science Technician
Mrs S Shahir Science Technician

Mr W Younis

Network Manager

MIDDAY SUPERVISORS

Name Role

Mrs L Halstead

Lunchtime Supervisor

Mrs A Loxley

Lunchtime Supervisor